In noaptea de Sfantul Andrei ;)

(1/3) > >>

Barbie Girl:
ai ai ai ....

Ce minunat e la tzara ;) multe obiceiuri, multe locuri frumoase...Eu am observat tarziu acest lucru, pt ca nu am foarte mult de cand locuiesc la tzara ! ...Deci sa incepem in noaptea de sf. andrei noaptea de pe 13 pe 14 decembrie.

E noaptea cand majoritatea fetelor nemaritate fac fel de fel de vraji pentru asi vedea ursitu, iar baietii fura portile la casele acelor gospodari care au fete de maritat. (asa se face pe la sate, unde traditiile inca mai traesc)...
:) anul trecut si mie mi-a furat poarta :D, eram singurica acasa si auzisem diverse zgomote, da ma temeam sa ies afara :P sa vad cine e..., mai bine mor eu decat sa fiu omorata :D :))) sh stateam incuiata in casa, cand mi-au scos poarta si , abea dupa vre-o jumate de ora mi-am dat seama ca nimeni nu vrea sa ma omoare sau sa ma bata :D asa e traditzia pe aici, ceea ce eu uitasem sau poate....nu prea cunosteam toate astea . Gluma e gluma :) da poarta n-o gaseam, si ai mei a doua zi urmau sa vie acasa ....ce sa fac, de unde s-o iau inapoi? :D .... ei, am tacut si eu, m-am facut ca nustiu nimic, si a venit parintzii , m-au intrebat unde e poarta , iar eu le-am zis ca au fost niste banditzi si au furat-o :D , mama se ridea si a zis ca aia nu-s banditzi ci sunt flacai care scot portzile doar la fetele mari, bune de maritat .... atunci m-am intrebat , oare eu is buna de maritat?? :D:D:D

huh, poarta am gasit-o in ziua aceea numai ca spre seara la vecini in gradina, fapt ca.... m-a amuzat tare ca noi cu vecinii nu ne impacam , suntem certatzi :D si era nevoie sa sau gardul :))))... atunci am ris la nebunie :P

Fetele...Fetele am zis ca se ocupa cu vrajile:)) : La miezu' noptii goala:super: , cu hainele in mina (important!) va duceti shi va uitati in fintina, va vedeti ursitul shi apoi va imbracati shi va intoarceti in casa shi...nani. Asta insa in cazul in care baietii nu va fura hainele pe care le aveti in mina. Daca totushi vi le fura, nu puteti sa va imbracati in altele pina nu le recuperati pe cele pe care vi le-au furat. Altfel o sa fiti blestemate pe veci ( ai ai ai)...
:) interesanta si totodata "nebunatica" traditzie...

Noaptea asta de pe 13-14 dupa parerea mea, e cea mai cool traditzie si as vrea ca sa existe pe tot parcursul anilor ;)

Venitzi si voi la tzara :))) :D

Indubitabil:
La miezu' noptii goala :super: , cu hainele in mina (important!)
tîmpenii :lol:

Barbie Girl:
:lol: ;) nice nice, oricum ;) fetele se dezbraca nu voi, asa ca :lol: "rupetzi buca"

:lol:

Indubitabil:
Patricia, cînd tu ai să participi în ritualul acesta să mă anunţi :lol: eu îţi voi fura hainele...

"nu puteti sa va imbracati in altele pina nu le recuperati pe cele pe care vi le-au furat. Altfel o sa fiti blestemate pe veci ( ai ai ai)... "

Voi cere multe ca să ţi le dau înapoi :lol:

Tradiţii tîmpite :lol:

bibily:
iak tzie sh doua tradintzii , ziua orashului , sh hramu jinului :)

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page