Comunitatea #Chisinau

User Info & Key Stats   
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
21:04:03, Thursday, 24 July, 2014
32520 Posts in 2272 Topics by 6002 Members
Latest Member: fredricalbert
Comunitatea #Chisinau  |  Teme Generale  |  Traditzii si obiceiuri moldovenesti  |  Topic: In noaptea de Sfantul Andrei ;)

citate amuzante ale online-ului moldav
  0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: [1] Go Down Print
Author
Topic: In noaptea de Sfantul Andrei ;)  (Read 20607 times)
« on: 09:12:43, Friday, 14 September, 2007 »
Barbie Girl Offline
Operator
**

View Profile

ai ai ai ....

Ce minunat e la tzara wink multe obiceiuri, multe locuri frumoase...Eu am observat tarziu acest lucru, pt ca nu am foarte mult de cand locuiesc la tzara ! ...Deci sa incepem in noaptea de sf. andrei noaptea de pe 13 pe 14 decembrie.

E noaptea cand majoritatea fetelor nemaritate fac fel de fel de vraji pentru asi vedea ursitu, iar baietii fura portile la casele acelor gospodari care au fete de maritat. (asa se face pe la sate, unde traditiile inca mai traesc)...
smiley anul trecut si mie mi-a furat poarta biggrin, eram singurica acasa si auzisem diverse zgomote, da ma temeam sa ies afara blum2 sa vad cine e..., mai bine mor eu decat sa fiu omorata biggrin smiley)) sh stateam incuiata in casa, cand mi-au scos poarta si , abea dupa vre-o jumate de ora mi-am dat seama ca nimeni nu vrea sa ma omoare sau sa ma bata biggrin asa e traditzia pe aici, ceea ce eu uitasem sau poate....nu prea cunosteam toate astea . Gluma e gluma smiley da poarta n-o gaseam, si ai mei a doua zi urmau sa vie acasa ....ce sa fac, de unde s-o iau inapoi? biggrin .... ei, am tacut si eu, m-am facut ca nustiu nimic, si a venit parintzii , m-au intrebat unde e poarta , iar eu le-am zis ca au fost niste banditzi si au furat-o biggrin , mama se ridea si a zis ca aia nu-s banditzi ci sunt flacai care scot portzile doar la fetele mari, bune de maritat .... atunci m-am intrebat , oare eu is buna de maritat?? biggrin:D:D

huh, poarta am gasit-o in ziua aceea numai ca spre seara la vecini in gradina, fapt ca.... m-a amuzat tare ca noi cu vecinii nu ne impacam , suntem certatzi biggrin si era nevoie sa sau gardul smiley)))... atunci am ris la nebunie blum2

Fetele...Fetele am zis ca se ocupa cu vrajile:)) : La miezu' noptii goala:super: , cu hainele in mina (important!) va duceti shi va uitati in fintina, va vedeti ursitul shi apoi va imbracati shi va intoarceti in casa shi...nani. Asta insa in cazul in care baietii nu va fura hainele pe care le aveti in mina. Daca totushi vi le fura, nu puteti sa va imbracati in altele pina nu le recuperati pe cele pe care vi le-au furat. Altfel o sa fiti blestemate pe veci ( ai ai ai)...
smiley interesanta si totodata "nebunatica" traditzie...

Noaptea asta de pe 13-14 dupa parerea mea, e cea mai cool traditzie si as vrea ca sa existe pe tot parcursul anilor wink

Venitzi si voi la tzara smiley)) biggrin
Reply #1
« on: 16:44:18, Sunday, 16 September, 2007 »
Indubitabil Offline
Examinator

View Profile

La miezu' noptii goala :super: , cu hainele in mina (important!)
tîmpenii lol
Reply #2
« on: 12:59:32, Saturday, 13 October, 2007 »
Barbie Girl Offline
Operator
**

View Profile

lol wink nice nice, oricum wink fetele se dezbraca nu voi, asa ca lol "rupetzi buca"

lol
Reply #3
« on: 13:37:39, Saturday, 13 October, 2007 »
Indubitabil Offline
Examinator

View Profile

Patricia, cînd tu ai să participi în ritualul acesta să mă anunţi lol eu îţi voi fura hainele...

"nu puteti sa va imbracati in altele pina nu le recuperati pe cele pe care vi le-au furat. Altfel o sa fiti blestemate pe veci ( ai ai ai)... "

Voi cere multe ca să ţi le dau înapoi lol

Tradiţii tîmpite lol
Reply #4
« on: 07:45:50, Sunday, 14 October, 2007 »
bibily Offline
Operator
**

View Profile

iak tzie sh doua tradintzii , ziua orashului , sh hramu jinului smiley
Reply #5
« on: 10:17:58, Saturday, 17 November, 2007 »
Barbie Girl Offline
Operator
**

View Profile

Se apropie Sf.Andrei smiley

Idei ? lol
Reply #6
« on: 11:13:12, Saturday, 17 November, 2007 »
Indubitabil Offline
Examinator

View Profile

Quote from: dulceatza
Se apropie Sf.Andrei smiley

Idei ? lol
te dezbraci Dulceaţa? mmm... :rolleyes:
Reply #7
« on: 11:32:33, Saturday, 17 November, 2007 »
Barbie Girl Offline
Operator
**

View Profile

lol lol lol: de-ar fi sa ma dezbrac aia deacu' s'ar kema : Dulceatza's streaptease =))
Reply #8
« on: 22:42:22, Saturday, 17 November, 2007 »
Indubitabil Offline
Examinator

View Profile

biggrin şi care-i problema Pati? biggrin îmi plac dansuri exotice cu fete frumoase wink
Reply #9
« on: 10:48:41, Wednesday, 02 July, 2008 »
Sya
Guest

smiley interesant acest articol a fost scris insasi de Patricia sau cineva s-a logat cu userul ei si a scris astfel.... eu sper ca altcineva ca de nu se risipeste teroia unei fete foarte ideale si cu multa cultura si foarte foarte instruita eh... tinerete tinerete .. dar sa revenim la subiect... Patricia ne-ai povestit tare mult despre furatul portii, asta e clar ca esti buna de maritat conform legii inca de la 16 ani .. mai bine ne-ai spune ce vraji anume ai facut tu in noaptea de Sfantul Andrei? s-au indeplinit?  Eu sper ca da... si cel care ti-a furat poarta s-a prezentat parintilor? ori a ramas anonim? ori nu iti este draga?? iar voi baietilor nu mai fantasmati atit... goala goala .. nuda nuda.. v-ati legat de capul fetei, sa va arate nudism pe forum? :p)
Reply #10
« on: 12:48:04, Wednesday, 02 July, 2008 »
Barbie Girl Offline
Operator
**

View Profile

Sya =)
cum a mai spus un "filosof" , poarta nu-i un batz, il scotzi si-l pui cind vrei smiley
acest articol a fost pus , nu....cum se spune la moldoveni ,ca un fel de "prikol" smiley

si daca tot merge vorba de acesta sarbatoare , te asigur ca in ziua de azi fetele pt nimic un lume nu ti s-ar dezbraca ele noaptea , goale.....sa se uite in fintina dupa ursit, unde s-a mai auzit ? sau de vraji , alea alea.....
deja nu mai crede nimeni in astfel de superstitzii prostesti !
m-am abtinut sa postez aici , dar uite ca am postat, ian in ceea ce priveste "nuditatea " de care vorbesti tu acolo , sau ce idei iti mai vin , sunt totalmente inafara subiectului , cit si a realitatii smiley

merci de cuvintele dulci smiley))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
P.S. inaintea ta nu ma marit biggrin
Reply #11
« on: 13:08:18, Wednesday, 02 July, 2008 »
Sya
Guest

smiley te contrazici draga Patricia smiley in primul articol scrii sa venim cu totii la tzara caci traditiile sunt frumaose .. acum deja spui ca nimeni nu mai crede in astfel de prostii si vraji... si apoi nu am intrebat daca ai facut vraja cu umblatul dezbaracata, noaptea uitandu-te prin fantana dupa ursit... mai sunt si alte vraji mai putin sofisticate si nudiste... Ei nu crede lumea in superstitii, daca nua r crede nu ar mai exista asa vorbe si nici articole, nu?  Ei .. sigur ca eu ce am scris e in afara subiectului.. oare cand am mai scris eu la tema?

ce tine de maritat smiley nu ma deranjeaza sa te mariti inaintea mea smiley principalul iubire si fericire .. cum zicea cineva "dragoste si recunostinta" restul.. orice e posibil.. si n zi hop pina n-ai sarit.. de unde stii ca nu te mariti inaintea mea?? Vreo vraja ceva ti-a ghicit??  Asa ca ....analizeaza candidaturile.. daca exista cereri in casatorie.. desi paote asteptam la anul... sa fure iar poarta.. insa sa nu se mai poata pune la loc smiley
Reply #12
« on: 23:53:43, Sunday, 27 July, 2008 »
Halk Offline
Unde am nimerit?

View Profile

La anu mai esti fata mare... SAs tiu sa pot veni sa-ti fur poarta :X:X:X

Cat despre fete nud... apfaii bine-ar face sa nu se mai inbrace in alte haine pana nu ii le dau baietsii  wink

Asha ajunge lumea sa umble nud pe strada ..   wink

Deci baietzii Care fura hainele nu le maidatsi inapoi . !!  lol
Reply #13
« on: 10:45:59, Tuesday, 13 December, 2011 »
Apelsino4ika Offline
Scriitor emerit

View Profile

mdea mie anul asta mi-au furat poarta de sfintul Andrei) si nustiu am cautat-o dar nu am gasit-o))) cred ca ne vom procura o poarta noua:Ddaca nu o vom gasi
« Last Edit: 10:57:00, Tuesday, 13 December, 2011 by Apelsino4ika » Logged
Pages: [1] Go Up Print 
Comunitatea #Chisinau  |  Teme Generale  |  Traditzii si obiceiuri moldovenesti  |  Topic: In noaptea de Sfantul Andrei ;) « previous next »
Jump to:  

Multzumiri celor ce au participat/participa la dezvoltarea comunitatzii

Responsabilitatea juridica pentru materialele si informatiile publicate in cadrul comunitatzii "#Chisinau" apartine in exclusivitate autorului, realizatorii acestui site declinandu-si orice responsabilitate in acest sens.

Такси и экскурсии в Париже   Choisir Immobilier   Шпаклевка террако   Immobilier Versailles   Formation MS Project   Formation Primavera   Formation BTP   Formation gestion de projet   Formation management   Toute France   Publicité Internet   Logiciel de gestion de centre de formation  

Ig-Oh Theme by koni.
Page created in 0.114 seconds with 21 queries.