Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /homepages/18/d207282849/htdocs/chisinau/forum/Sources/Load.php(225) : runtime-created function on line 3
BASARABIA, PAMÂNT ROMÂNESC

Comunitatea #Chisinau

User Info & Key Stats   
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
00:20:08, Monday, 18 December, 2017
32521 Posts in 2272 Topics by 6002 Members
Latest Member: fredricalbert
Comunitatea #Chisinau  |  Real Life  |  Evenimente (Moderator: Barbie Girl)  |  Topic: BASARABIA, PAMÂNT ROMÂNESC

citate amuzante ale online-ului moldav
  0 Members and 1 Guest are viewing this topic. « previous next »
Pages: 1 2 3 4 5 [6] Go Down Print
Author
Topic: BASARABIA, PAMÂNT ROMÂNESC  (Read 20621 times)
Reply #75
« on: 17:22:44, Friday, 30 July, 2010 »
Corish Offline
Administrator

View Profile

Tovarăş Corish, Ardelenii au fost sub stăpânirea ungurilor încă de la începutul istoriei, ce zici, ei deja nu sunt români ? smiley
de la care inceput al istoriei? smiley de la Herodot incoace? ori sa luam direct de la Adam si Eva?
degeaba ai ridicat asa intrebare Igorash, acolo situatia e destul de complicata.. ti-am mai spus - fiecare are dreptul la autoidentificare.. intreaba-i pe ei cum se considera si de ce.

daca sa revenim la istorie:
maghiarizarea (si nu numai) romanilor de acolo a inceput din secolul X, dar cu timpul a slabit, astfel daca -
în anii 1712 și 1713 conform estimărilor făcute de Verwaltungsgericht – autoritatea administrativă austriacă – repartiția pe etnii a populației din Transilvania este următoarea: unguri 47%, români 34%, germani (sași și șvabi) 19%
, atunci in 1869 cifrele sunt: 24,9% - 59,0% - 11,9% si pana in prezent procentul celor, care se considera romani este in continua crestere..
ce compari tu timpul cand au fost ardelenii sub Ungaria, si cand moldovenii sub Imperiul Rus/URSS.. Transilvania face parte din Romania deja de o suta de ani.. noi cat timp am fost acolo?
istoria e un obiect interesant si nu neg faptul, ca niste stramosi de ai mei ar putea fi etnici romani.. dar nici ca ar putea fi huni, turci, tatari, slavi, etc.. sa incerci sa-ti determini apartenenta pe asa o perioada mare de timp e imposibil. asta in caz ca nu esti adept al asa numitor teorii de rase pure, bla bla wink
mi-am adus aminte bancul (romanesc apropo):
Santem singurul popor de homosexuali: toate celelalte se trag din Adam si Eva, doar noi de la Decebal si Traian.

de ce, daca buneii mei au fost moldoveni, eu m-am nascut moldovean in Uniunea Sovetica, am crescut in cultura moldo-rusa, trebuie sa ma fac roman? de ce nu dac sau get, de exemplu?

in fine..
ce sa vorbim degeaba, daca peste 70% din populatia RM se considera moldoveni, romani nu cred ca se aduna mai mult de 10%
apropo, citeste ce scrie wiki despre moldoveni - http://ro.wikipedia.org/wiki/Moldoveni

La mine strabunica e romanca cu strabunelul din partea mamei mele, dupa bunica si bunelul sunt romani, mama tot se simte romanca cu toate ca s-a nascut in Moldova, eu cum nu ai da ma simt si eu o adevarata romanca nascuta peste riul Prut... asa ca cum nu ai sunt romanca am multe rude romani care nici nu i-am vazut si care as dori sa ii cunosc cu adevarat.
foarte bine, nimeni nici nu vrea sa te convinga ca esti ceea ce nu esti smiley
Reply #76
« on: 19:27:49, Friday, 30 July, 2010 »
ArRmIn Offline
Unde am nimerit?

View Profile

sa inteleg ca in conceptia lui corrish biggrin suntem romani = rusificati !
moldovean presupune ceva roman ! asa cum ardeleni sau munteni !
Reply #77
« on: 19:43:43, Friday, 30 July, 2010 »
DonCannabis Offline
eggdrop developer

View Profile

oamenii de stiinta din RM sau expus , ce limba vb. si ce nationalitate suntem, si ce etnie, desigur ca fiecare are dreptul la autoidentitate

Post Merged: 20:01:34, Friday, 30 July, 2010
p.s.cine vorbeste un cuvant in rusa unu in romana si tot asa  este de rusinea acelor persoane care asa vb.
bine ca aveti cap unii din voi  sa scrieti corect. altii nici pe asta nu o stiu smiley
« Last Edit: 20:01:35, Friday, 30 July, 2010 by DonCannabis » Logged
Reply #78
« on: 18:10:48, Friday, 17 September, 2010 »
Apelsino4ika Offline
Scriitor emerit

View Profile

oricum ce nu ati spune eu spun ca BASARABIA E PAMINT ROMANESC.
Pages: 1 2 3 4 5 [6] Go Up Print 
Comunitatea #Chisinau  |  Real Life  |  Evenimente (Moderator: Barbie Girl)  |  Topic: BASARABIA, PAMÂNT ROMÂNESC « previous next »
Jump to:  

Multzumiri celor ce au participat/participa la dezvoltarea comunitatzii

Responsabilitatea juridica pentru materialele si informatiile publicate in cadrul comunitatzii "#Chisinau" apartine in exclusivitate autorului, realizatorii acestui site declinandu-si orice responsabilitate in acest sens.

Такси и экскурсии в Париже   Choisir Immobilier   Шпаклевка террако   Immobilier Versailles   Formation MS Project   Formation Primavera   Formation BTP   Formation gestion de projet   Formation management   Toute France   Publicité Internet   Logiciel de gestion de centre de formation  

Ig-Oh Theme by koni.
Page created in 0.107 seconds with 21 queries.